14-03-2024

Kyberbezpečnost jako nekončící proces Zero Trust a hledání hrozeb

Uvědomte si, že hackerský útok se stane. Prostě stane. Otázka je pouze jak často. Může to být kolikrát i vícekrát za týden nebo jako řetězový útok různými hackery. Zajímavý pohled na uvažování hackerů a jak se na ně připravit, vysvětluje David Kolenatý z Dell Technologies v podcastu Buduj značku.

Kyberbezpečnost jako nekončící proces Zero Trust a hledání hrozeb

Hackerství je byznys jako každý jiný. Hackeři zkouší kde co, hlavně napadají oblasti, kde se točí peníze. Banky, sázkové kanceláře nebo kritická infrastruktura státu jsou velké z pohledu peněz nebo třeba tím, jak je to zajímavé jako „úlovek“. Sami přemýšlejí, zda se jim útok vyplatí. Útok připravují týdny i měsíce dopředu.

Stoprocentně se ochránit není možné. Důležité je přemýšlet o bezpečnosti jako o cestě, jak útokům předcházet a vyřešit je, když nastanou, mít připravené varianty a neustále o tom přemýšlet. Mít „zero trust“ – nevěřit ničemu, být na co nejvíc připravený, vzdělávat zaměstnance a mít procesy, jak minimalizovat škody.

„Dokud jsme si tím neprošli, mysleli jsme si, že jsme připraveni. Ale hacker se tam nějakým způsobem dostal.“

Důležité je také přemýšlet dopředu, zda hackera už třeba nemáte uvnitř a jen o tom nevíte. Data musí být chráněna všude – od koncového zařízení po infrastrukturu. Nikdo cizí do nich nesmí zasáhnout, proto bezpečnost začíná při výrobě zařízení a končí až při likvidaci zařízení, aby se k těm datům nemohl nikdo dostat ani poté, co vyřadíte třeba notebook.

Kyberbezpečnost funguje podobně jako pojištění. Náklady se špatně obhajují proti kalkulačce „kdy se nám to vrátí?“. Přemýšlejte však nad tím, co se stane, jaké škody a rizika utrpíte, když se to stane. Mějte stanovené, jaké riziko je pro vás a vaši firmu ještě akceptovatelné a jaké už ne.

„Čím míň toho na sebe prozradíte, tím lépe. Čím méně toho o sobě řeknete, tím méně toho budou o vás hackeři vědět.“

Podcast si poslechněte na platformách:

YouTube

Spotify

Apple Podcasts

Google Podcasts

 

Datum a místo konání

26—03—2024
CUBEX PRAHA

Začátek a konec programu

REGISTRACE 8.00
PROGRAM 9.00 — 17.30

Koupit vstupenky